Kapitola šestá - Klíčová otázka

4. května 2010 v 17:12 | džejkej |  Džejkejův průvodce po galaxii
Určitě si říkáte, co že je tou klíčovou otázkou (fajn, ve skutečnosti si to většina lidí neřekne, ale přišlo mi to jako dobrej úvod :-P). Odpověď vás možná překvapí (většinu z vás s největší pravděpodobností nepřekvapí, ale - podobně jako u předešlé závorky). Žádná otázka ve smyslu 'věty tázací' zde není. Jde prostě jen o ty klíče...

--- páč to mate, tak jen pro pořádek: Toto je jen děsně vtipný a lákavý úvod, který vás má navnadit k tomu, aby jste klikli na nadpis a dostali se tak na celý obsáhlý a o nic méně vtipný článek, díky. ---
Začněme obecně

Jak jsem naznačil v úvodu, dnes se budu věnovat klíčům. Však ne jen tak ledajakým klíčům! Budou to klíče, které jsem se snažil co nejvěrněji ztvárnit na mém obrázku, který vidíte výše. Jsou to klíče mé.

Hodně lidí se diví, na co mám tolik klíčů. Odpověď je dvojí. Dost klíčů už samo o sobě tvoří ty, které opravdu potřebuju. Je zde však i pár, které nepoužívám. Tedy ne na mykání (ať už ode, nebo za). Je to moje malá a relativně neškodná úchylka ve sbírání klíčů :-). Velikost celého svazku spolu s gravitační silou už způsobilo protržení nejedné kapsy, avšak i přesto se žádného klíče jen tak nevzdám. Mám k nim citový vztah a kdyby to nevypadalo blbě, možná bych jim dal i jména :-).

Jak můžete vidět na obrázku, značení moc nedám, takže každé odemykání je tak trochu záležitostí, kterou bych nazval "Tajemství tisíce a jednoho klíče", kdy je fuška najít ten správný. Možná vás také zaujalo, že jediné velké značení je ve formě dvou zelených 'označovátek'. Asi si říkáte jak je to nepraktické. Vyvedu vás z omylu tím že řeknu, že oba jsou od stejného zámku. Ano, je to jednen z duplikátů na mém svazku. O tom druhém se ještě zmíním.

Pojďme se tedy podívat na některé vybrané klíče a klíčky, o kterých bych vám rád povyprávěl něco víc...

Trojice miniklíčků


Začnu popisem tří malých klíčků, které se liší od zbytku nejen svou velikostí, ale také speciálním a originálním tvarem. Jeden z nich se mi do obrázku nevešel (i když je tak malý - paradox? :-D) ale představu si udělat můžete, podíváteli se na onen zlatý klíč. Tvar má totiž podobný, až na 'zuby', které má oboustranné. Je také o trošku menší. Od čeho je? Nemám zdání. To je také další věc, kterou mají tyto tři klíče společnou :-).

Druhým ze trojky je klíč 'kotva'. Má prapodivný konec připomínající kotvu a už si také nepamatuji, kde jsem jej splašil. Zvláštní je i svou 'hlavičkou', jejíž otvor má nezvykle velký průměr.

Trio zakončuje malý, zřejmě mosazný klíček, který má také specifickou hlavičku. Takovou šestiúhelníkovo-trojúhelníkovou... zvláštní popis já vím. U tohoto si však pamatuji, že jsem jej našel jednou při cestě do školy. Ležel v dešti na zemi a já jej díky své úchylce ihned s úsměvem adoptoval.

Je libo klíčky od letadla?


Nyní přichází řeč na onen druhý pár klíčů ke stejnému zámku. Je to ten s černou hlavičkou a je od zámku ke kolu. Proč tedy zmiňuji v podnadpisu letadlo? Při bližším ohledání klíče si totiž můžete všimnout vlisovaného nápisu "ABUS", který ve mě silně evokuje název "AIRBUS"... Není nad to mít místo garáže s autem hangár s takovým drobkem, jako je airbus :-).

V tomto odstavečku ještě prozradím, že druhý pár stejných klíčů (těch zelených) se také točí kolem kola, páč jsou od kolárny.

Tajemný dlouhán a zlatý klíček od pokladu


Další z klíčů, který si zaslouží samostatný oddíl je onen dlouhý klíč pasující do klasických klíčových dírek. Ten jsem tak trochu... eeeh.. řekněme našel v jednou šuplíku ve škole. Od té doby stále zkouším, od jaké jsou učebny (proč jinak by byl ve škole). Zatím marně. Nese číslo 35, snad je to nějaká indicie. Pro svou tajuplnost jej mám velmi rád a tak jej nesundávám ani přesto, že zabírá nejvíce místa.

Poslední klíč o kterém se samostatně zmíním je onen zlatý hranatý. Ten mi přibyl do sbírky poměrně nedávno a je skutečně od pokladu. Tím pokladem je moje elektrická kytara. Klíček totiž pasuje k cestovnímu kufru určenému právě pro ni.

Nějaké ty cetky okolo


Prve ta divná podivnost co je na obrázku vpravo nahoře. To je moje fleška. Nejednou jsem kvůli ní zapomněl celý svazek klíčů (jaká ironie - nosím ji na klíčích právě proto abych předešel její ztrátě a ona to takhle obrátí :-P).

Druhou podivností je ta dole. Kupodivu sladěná do stejné barvy. I přes to, že to vypadá dost mimozemsky, je to prostě a jen otvírák na různé pi(ti)vo. Zatím jsem ho nepoužil, páč jej mám jen krátce. Nese nápis "S KARLEM", což je díky mému druhému jménu (to kej) celkem výstižné. Vzato kol a kolem, dalo by se to brát i jako můj podpis pro případnou ztrátu klíčů, aby věděli, že to patří něajkému Karlovi. Tím se jejich pátrání značně zúží :-D.

Záveřem


No, To je zhruba vše co jsem chtěl o svých klíčích prozradit. Klíče jsou na každý pád velmi zajímavá věc už jen proto, že se málokdy sejdou dva stejné svazky. Také můžou o jejich nosiči lecost prozradit podle výzdoby/přehlednosti/počtu. Třeba o tom jednou napíšu nějakou studii :-).

Určitě jsem na spoustu věcí zapoměl (už jen na obrázku mi pár klíčů chybí), ale co se dá dělat. Nikdy nejde napsat vše. A alespoň mám pořád něco skrytého, něco co můžu brát jako moje klíčové tajemství...


sepsal a nakreslil klíčník Džejkej
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama